Show History

OFFICERS OF CLONAKILTY AGRICULTURAL SHOW

1901 – 2015

 

PRESIDENTS

Reginald Bence Jones, Lisselane, Clonakilty RIP                                      1901 – 1924

David White, Tullineasky, Clonakilty RIP                                                                        1924 – 1929

Tim Joe O’Donovan TD, Island House, Incydoney, Clonakilty RIP          1929 – 1957

J J O’Donovan, Island House, Inchydoney, Clonakilty RIP                      1957 – 1961

Michael White, Tullineasky, Clonakilty RIP                                                  1961 – 1975

William Eedy, Lisroe, Lyre, Clonakilty RIP                                                    1975 – 1981

John K Kingston, Carriganookery, Shannonvale, Clonakilty RIP            1981 – 1991

Richard Kingston, Maulicorcoran, Clonakilty                                               1991 – 1995

Tim Hurley, Caherbeg, Rosscarbery                                                              1995 – 1998

Michael O’Donovan, Ballymacwilliam, Clonakilty                                       1998 – 2001

Richard White, Tullineasky, Clonakilty                                                          2001 – 2004

Michael O’Dnovan, Ahaglasklin, Castlefreke, Clonakilty                          2004 – 2007

James Healy, Ballyvackey, Clonakilty                                                           2007 – 2010

Michael John Calnan, Grancore South, Clonaklty                                     2010 – 2013

Tadhg Healy, Ballyvackey, Clonakilty                                                            2013 – 2015

 

DEPUTY PRESIDENTS

William Eedy, Lisroe, Lyre Clonakilty RIP                                                     1975 – 1976

John Kingston, Springmount, Clonakilty RIP                                              1976 – 1979

John K Kingston, Carriganookery, Shannonvale, Clonakilty RIP            1979 – 1981

John Kingston, Springmount, Clonakilty                                                                        1981 – 1984

William Hayes, Maulrour, Ballinascarthy, Clonakilty RIP                           1984 – 1990

Richard Kingston,Maulicorcoran, Clonakilty                                                1989 – 1991

Michael Condon, Farran, Ballinascarthy, Clonakilty RIP                           1991 – 1995

Tim Hurley, Caherbeg, Rosscarbery                                                              1991 – 1995

Don Hurley, Kilkernmore, Clonakilty RIP                                                                        1995 – 1998

Michael O’Donovan, Ballymacwilliam, Clonakilty                                       1995 – 1998

Tom Moyles, Madame, Ballinascarthy, Clonakilty                                       1998 – 2001

Richard White, Tullineaskey, Clonakilty                                                       1998 – 2001

Michael O’Donovan, Ahaglasklin, Castlefreke, Clonakilty

Michael John Calnan, Grancore North, Clonakilty

Fachtna Duggan, Casheliskey, Clonakilty

Tadgh O’Donovan, Ahaguilla, Clonakilty

 

LADY PRESIDENTS

Kate McCarthy, Ashgrove House, Ashgrove, Clonakilty                            1931 – 1932

Margaret O’Donovan, Island House, Inchydoney, Clonakilty                   1932 – 1982

Helen Kingston, Carriganookery, Shannonvale, Clonakilty                     1982 – 1991

Ella Cahill, Gullane, Clonakilty                                                                                         1992 – 1993

Eileen Hurley, Kilernmore, Clonakilty                                                            1993 – 1996

Mary O’Sullivan, Ahamilla, Clonakilty                                                           1996 – 1997

Angela Beechinor, Sleaveen, Clonakilty                                                                        1997 – 2001

Angela Nyhan, Kilgarriffe, Clonakilty

Helen Kingston, Templebryan, Clonakilty

Sheila Jennings, Ballyduvane, Clonakilty

Mary White, 4 Westway, Clonakilty

Sheila Jennings, Ballyduvane, Clonakilty

 

SECRETARIES

John Crowley NT, Western Road, Clonakilty                                               1901 – 1916

P W O’Donovan, The Square, Clonakilty                                                                        1901 – 1924

J C O’Sullivan, Sovereign Street, Clonakilty                                                1924 – 1924

Patrick O’Donovan, Balteenbrack, Clonakilty                                              1924 – 1926

Thomas Bateman, Fourcuil, Clonakilty                                                         1926 – 1928

Maurice McCarthy, Covent Road, Clonakilty                                                1928 – 1958

Peter O’Neill, Ashe Street, Clonakilty                                                            1958 – 1974

David Walsh, Rossa Street, Clonakilty                                                          1974 – 1975

Raymond O’Neill, Fernhill House, Clonakilty                                              1975 – 1976

Richard Kingston, Tulligee, Clonakilty                                                          1976 – 1979

Thomas P Kingston, Fourcuil, Clonakilty                                                                        1979 – 1980

Mary O’Leary, Kilbree, Clonakilty                                                                    1980 – 1988

Maria Dillon, Ballymacowen, Clonakilty                                                        1988 – 1991

Donal McCarthy, Ballinard, Ballineen                                                           1991 – 2015

 

TREASURERS

W H Fitzmaurice, Natioanl Bank, Clonakilty                                                 1901 – 1924

James O’Brien, UDC, Western Road, Clonakilty                                         1901 – 1909

Thomas Hill, Western Road, Clonakilty                                                         1909 – 1924

T F Power, Bank Manager, Clonakilty

David McCarthy, Ashgrove, Clonakilty                                                          1924 – 1932

John E Barry, New Mill, Rosscarbery                                                             1927 – 1959

R J Helen, Western Road, Clonakilty                                                            1932 – 1937

D J Kingston, Pearse Street, Clonakilty                                                         1936 – 1975

Jeremy Kingston, Templebryan, Clonakiltyh

Michael White, Tullineasky, Clonakilty

P B Winter, Western Road, Clonakilty

John Kingston, Springmoutn, Clonakilty

R N Helen, Kilgarriffe, Clonakilty

Denis O’Donovan, Lisavaird, Clonakilty

John K Kingston, Carriganookery, Clonakilty

Jim Clancy, Western Road, Clonakilty

J J Coughlan,, Currihervern, Lisleavane

Don Hurley, Kilernmore, Clonakilty

Tom Moyles, Madame, Ballinarscarthy

Richard White, Tullineasky, Clonakilty

Charlie McCarthy, Coonnaconartha, Rossmore

Jerry O’Sullivan, Ahamilla, Clonakilty

 

PUBLIC RELATIOSN OFFICERS

Kevin Dillion, Ballymacowne, Clonakilty

Robert Walsh, Rossa Street, Clonakilty

Finbarr O’Sullivan, Freehanes, Rosscarber

Tina Murphy, Reacarrigeen, Ballinascarthy

James Hurley, Granagoleen, Clonakilty

 

TRUSTEES

Reginald Bence Jones, Lisselane, Clonakilty

JC  O’Sullian, Sovereign Street, Clonakilty

T J Canty, The Square, Clonakilty

Peter O’Donovan, Tulligee, Clonakilty

J E Barry,m New Mill, Rosscarbery

Harry Bennett, Ballyduvane, Clonakilty

Charles Nyhan, Strand Road, Clonakilty

Michael Whtie, Tullineasky, Clonakilty

John Bennett, Ballyduvane, Clonakilty

Edward Dullea, Aghaguilla, Clonakilty

Tim Hurley, Caherbeg, Rosscarbery

Willie Santry, Tullineasky, Clonakilty

Jeremy Kingston, Templebryan, Clonakilty

Richard Kingston, Maulicorcaoran, Clonakilty

John K Kingston, Carriganookery, Shannonvale

 

 


 

Advertisement for the first Clonakilty Show

Cork Examiner – Saturday, 10 Aug 1901

 

CLONAKILTY

AGRICULTUR SOCIETY

HORSE & CATTLE SHOW

THURSDAY, SEPT 12th, 1901

 

Persons resident in any of the following Union districts are eligible to send Exhibits to the show – Skibbereen, Schull, Bantry, Dunmanway, Macroom, Kinsale, Bandon and Clonakilty

Maximum Fee for Membership 10s open to August 24th.

Members entitled to enter Exhibits at half fees with Free Admission to Show

Farms under £30 valuation half entry fee.

Entries close at Single Fees 4s, Saturday, August 24th;  Double fees 8s, August 31st.

Three jumping competitions:  first open,  First Prize £7; second £2, third £1.  Second competition open to all horses within the area.  First Prize £5, second £2, third £1,    Third competition open to Horses the bona fide property of tenant farmers within the area.  First prize £5, second £2, third £1,

 

CATCH WEIGHTS

Entrance Fee 5s each event, members 2s 6d.

Entries close at 11 o’clock on day of show.

Prize list and particulars on application to Hon Secretaries

P W O’DONOVAN

John Crowley

J H O’SULLIVAN

The half yearly Horse Fair will be held under the auspices of the Urban Council on Day following Show, FRIDAY SEPTEMBER 13.

 


 

Advertisement on The Cork Examiner, Thursday, Morning, September 5, 1901

 

CLONAKILTY

AGRICULTURAL SOCIETY

SHOW

WILL BE HELD

IN CLONAKILTY

ON

THURSDAY, SEPT 12, 2001

 

JUMPING COMPETITION

HURDLE – BANK – STONE WALL –  BANK

 

OPEN CONTEST

First Prize £7, Second Prize £3, Third Prize £1 Catch Weights

 

SECOND CONTEST

Open to all Horses within the area

First Prize £5, Second Prize £2, Third Prize £1m Catch Weights

 

THIRD COMPETITION

Horses the bona fide property of Tenant Farmers within the area.

First Prize £5, Second Prize £2, Third Prize £1, Catch Weights

 

Entrance Events – 5s each event

Members – 2s 6d

 

Entries will be received up to 11 o’clock on Day of Show

 

Ample stabling for all Horses


 

The Cork Examiner, Friday Morning, September 13, 1901

 

CLONAKILTY SHOW

SUCCESSSFUL INITIAL EVENT

 

Officers of the Society for 1901 – President Reginald Bence Jones, Esq. J P, D L, Liselane.  Vice-president: Edward Barry, M P  Newmill; Sampson T Beamish; J P, Kilmalooda;  Evans B Crook, J P, Lettacolum; , T J Canty, J P, M C C, Clonakilty;  D T Donovan, Shanonvale;  Henry T Wright, Fern Hill;  Henry J Hungerford;  J P Cahirmore;  M A R Becher, J P, Ballyduvane;  Robert Travers, J  P, Timoleague.

Committee:- Richard T Beamish, Barryshall,  Peter Shiels, Timplebrien, Jeremiah Holland, Darrara; Thomas Shorten, R D C Rosscarbery;  F V Johnson Travers, C E, Butlerstown;  M O’Hea, J P, Rock Cottage, Timoleague;  John Beamish, Beaumont;  Thomas Kingston, Ballinascarthy; J C O’Sullivan, U D C, Clonakilty;  Daniel Nyhan, J P, C U C, do;  James Fitzpatrick, J P. M C C, Tullineasky;  Richard Kingston, Clogheen;  John O’Brien, Fort Prospect;  Thomas Hill, U D C, Clonakilty;  J F Moriarty, Solr, do;  John Duthie, Castlefreke.

Treasurers – W H Fitzmaurice, National Bank, Clonakilty; James O’Brien, U D C, Clonakilty.

Secretary –  P W O’Donovan, Solr, Clonakilty;  John H O’Sullivan, Clonakilty;  John Crowley, U C, Clonakilty

JudgesHorses and Jumping – The Hon Alexis Roche, Doneraile;  James O’Connell, Midleton; Capt Noble Johnson, Glanmire, Cork;  Cattle and Sheep – Michael Aherne, J P, Blarney;  James Byrne Wallston Castle, Castletownroche;  John Logan, Little Island, Cork.  Swine – T W Bassett, Cork;  H H Sunner, Cork;   J L Copeman, Cork.

StewardsJumping and horses – F O’Johnson Travers, C E;  Thomas Hill;  R T Beamish,  M F H;  W H Fitzmaurice.  Cattle and Sheep and Swine – John Dathie, Thomas Kingston, James O’Brien, John Beamish, Daniel Nyhan, John O’Brien.  Turnsstile – James O’Brien, J C O’Sullivan, James Fitzpatrick, J P, D T Donovan, T J Canty, J P; John O’Brien.

Grand Stand – J F Moriarty, Jerh Holland, M O’Hea, J P; Richard Kingston.

Veterinary Surgeons – James Byrne, Midleton;  Paul Donovan, Clonakilty

Stewards for Veterinary Surgeons – Evans B Crooke, J P; Edward Barry, M P.

Stewards for hearing objections – President, with at east six members of committee.

 

The first show fixture under the auspices of the recently formed Clonakilty Agricultural Society was held yesterday in the Fair Green, Clonakilty.  In an event which entails so much organisation, as the founding  of a new show, it must of course be expected that even the most painstaking committee may at times, through no lack of foresight or application on their part, find some of their arrangements lacking in particulars more or less essential which a little experience would entirely obviate, but considering the scope of the work of the Clonakilty Society and the immense amount of details they had to master in prosecuting their enterprise, it must be admitted that hey achieved a most encouraging success.  The first indispensable of the project was of course the securing of a properly equipped show yard, and in this connection it will certainly not be denied that the promoters were other than well advised in their choice of a site and thorough in the manner in which they set themselves to fit it for their purposes.  By erecting a continuous paling round the spacious Fair Green a tolerably good enclosure was secured, and within it the committee, as no inconsiderable expenses and trouble, arranged the necessary series of pens and stall for exhibits, with a ring for horse judging, while a substantial grand stand built at one end gave the yard a very finished and well appointed appearance.  It was in the means adopted for keeping the records of the show that the committee were most at fault, and, if it might be added, the event tce, in its magnitude rather outstripped the capacity of those in charge to carry out with the smoothness which is so much a feature of established fixtures.  This latter circumstances, however, only emphasises the more forcibly how wide the patronage extended to the show, and now that the Skibbereen committee appear to have become inactive, there is no doubt that the prestige which its first venture has given to Clonakilty will be a powerful lever in any future schemes of development.  As to the character of the exhibits the best lot on view were undoubtedly those in the young hunters section, in which there were large entries, and as far as the best of the two and three years olds were concerned the judges classed them as equal to anything seen at provisional shows.  Brood mares were an average selection, but aged animals as a rule were barely equal to what could be expected.  In the cattle department some little disappointment was expressed with regard to some of the classes of milch cows, but young cattle were beyond the average; and the number and quality of the bulls on exhibit constituted quite a special feature of the section.  Sheep were rather limited in number, but were on the whole good, and swine, too were a limited class, with little of particular notice to refer to.  Very good support was accorded to the jumping competition, of which there were three, and the interest they evoked was such that during the time they were in progress little less than two thousand people could have been collected in the enclosure.  The performance were rather above the average, especially, when it is considered the obstacles, with the exception of the stone wall were of undoubtelby stiff character.  A candidate of Mr Tuckey, Ballinhassig did very well indeed and also did one by Mr Wood Ballinhassig and Mr J G Shorten and J C O’Sullivan, Clonakilty

 

An itinerant dairy instructress, engaged by the Department of Agriculture, gave some interesting demonstrations in milk testing and butter making during the day, and a expert in bee-culture gave some lectures on this industry.

 

The splendid band of the Greenmount Industrial School was present, and under the conductorship of Mr Lynch, discoursed the following selection of music during the day:-  March “Ye Shepherds Tell Me”

 

The adjudication in some of the  horse sections were continued to a late hour in the evening, and some of them had to be held over until to-day.

 

 

JUMPING COMPETITION

The jumping competition, which were witnessed by an immense number were extremely successful.  Although the course was a triffle cramped, the obstacles were constructed in such a manner to put the horses  to a severe test.  The exhibitions on the whole, were good, and were got through in a fairly expeditious manner.

 

First Contest

Jeremiah McCarthy, Garralacka, May Bella              1

J G Shorten , Rockfort House, Little Lady                 2

John Fitzgerald, Lisarda, Muskery                              3

Also competed – T O’Shea, Corlis, Drimoleague, Bay Mare, aged.  P O’Calloghan, Castlelyons; Rory O’Moore, br, gelding; S H Bolster, Ballylangley, black geldin:  J C O’Sullivan.   Funny Face, black gelding.  J C O’Sullivan, Clonakilty, Gus, black gelding.  John Walsh, Bandon. Rambler, ch. Gelding.  J A Tuckey, Ballinhassig.  Antidote.  J A Tuckley, Ballinhassih.  Gazelle.  Richard Wood, Ballinhassig.  R T Beamish., Harehill, Tallyhs, grey gelding.

 

Second Contest

The same horses competed in the second contest, with the following results:-

Ms J A Tuckey, Ballinhassig – Gacella                       1

Mr J J A Tickey –  Antidote                                            2

Mr J C O’Sullivan, Clonakilty – Funny Face            3

 

Third Contest

Mr J A Tuckey, Ballinshassig – Gacella                     1

Mr J C O’Sullivan – Funny Face                                 2

Mr Richard Wood, Ballinhassig                                 3

The entries were the same as for the two preceeding competitions.

 

Gaelic Festival

A novel feature of the show was the organisation of a Gaelic festival on a small scale, in which Irish step-dancing, solo and choras singing, oratory and story-telling competitions were the principal items.  To enhance the interest in the event the promotors had erected at the entrance corner of the field a typical Irish cottage, with ivery covered walls and a thatched roof, and immediately in front was a platform on which the exhibitors were given, and the competons conducted.  The attraction which the different contest created was extraordinary, and for several hours during which they were in progress the attendance was only second in point of size to that in the jumping enclosure.  In the dancing events, which were productive of very keen interest Master Pat Byrne of the Greenmount Industrial School, one of the prize winners at the Munster Feis, was first-placed, while for reel and jig dancing Messrs John Barry and J O’Leary, Ballinascarthy, were highly commended.  The price for oratory was awarded to Mr P Hourihan, Skibbereen and the Bandon choir, who were the only competitors were awarded the prize in choral singing.  For solo singing the winners were Miss Kate Arunder, Bandon and Mr Daniel O’Sullivan, Barryroe, and in the remaining event, that for a four-hand jig and reel, the Misses Coughlan, Mountain, were the successful competitors.

 

The awards for several of the classes for aged horses will be made to-day.

 


 

Cork Examiner – Tuesday, 1st April 1902

 

CLONAKILTY AGRICULTURAL SOCIETY

A general meeting of the above was held in the Town Hall, Clonakilty, on Friday evening.  Mr M A R Becher, J P. presided.  There were present:  Messrs F B Crooke, J P;  S T Beamish, J P;  P W O’Donovan, solr;  T Shorten, R D C;  Paul Donovan V S;  J C O’Sullivan, C U C;  J Doothie, P Shiels, J Healy, A Holland, Joseph O’Mahony, R B Kingston, John Crowley, D McCarthy, H H Forde, John O’Connell, Knockane, T Hill U  C; J Beamish Beamount.

 

The business before the meeting was the consideration of rules for the government of the society which had been previously passed at the last committee meeting.  After a lengthened discussion the rules were approved of as submitted with a few amendments.  One of the most important rules added this year was the making of membership half price fo farmers under £30 valuation.  It was also decided that the meeting of the committee will be held on the second friday of each month throughout the year.

 

 

 

The Cork Examiner, Friday Morning, June 26, 1903

 

CLONAKILTY AGRICULTURAL SOCIETY

 

THE ANNUAL SHOW

 

President – Reginald Bence Jones, J P, D L, Liselane.

Vice Presidents – Right Rev Monsignor O’Leary, P P, V F, Clonakilty;  Edward Barry, M P, New Mill; T J Canty, J P, Clonakilty; D T Donovan, Shannon Vale; H T Wright, C. Solr, Fernhill;  R A Travers, J P, Timoleague; Sampson T Beamish, J P, Kilmalooda;  Evans B Crooke, J P, Lettercolumn; H J Hungerford, J P, Cahermore; M A R Beecher, J P, Ballyduvane;  Capt W Tower, Townshend; J P, Derry;  Rev C McFelridge, M A, Clonakilty.

Committee – John O’Brien, Clonakilty, F V Johnson Travers, C E, Butlerstown, J C O’Sullivan, C U C, Clonakilty;  Thomas Hill, U C, Clonakilty; Rober Saunders, U C, Clonakilty; Michael O’Hea, J P, Timoleague; P O’Sullivan, R D C, Kilmalooda; T Shorten, R D C, Rosscarbery; Thomas Kingston, Ballinascarthy; Jerome Kingston, Clonakilty; J Holland, Darrara; Joseph Hayes, Tawnies; James Healy, Templebrien; T O’Sullivan, R D C, Granagoleen; J Cahalane, R D C, Barryroe;  John Connell, Knockane; Daniel Nyhan, Droumgarriff; D  P Hawkes;  J P, Barry’s Hall; A Holland, Clogheen; John O’Brien, Fort Prospect; Peter Shiels, Templebrien;  J F Moriarty, solr, Clonakilty; J St Leger Gillman, J P, Clonakilty; Dl Nyhan, U C, Clonakilty;  J J Fitzpatrick, U C, Clonakilty; J T Nyhan, U C, Clonakilty; J Hurley, U C, Clonakilty; T A Johnson, ~Bandon;  T O’Sullivan, R D C, Courleight;  R T Beamish, M F H, Banodn, Richard Singsotn, Clogheen; Thomas Kingston Knockseagh;  J P Gylnn, Clonakilty; John Duthie, Castlefreke; TKearney, R D C, Leap’  John Walsh, Bandon; John Beamish, Beaumount; Patrick Harte, Clonakilty, James McCarthy, Clonakilty; S Kinston, Kilgarriff; R J Helan, Clonakilty.

Treasurers – W H Fitzmaurice, National Bank, Clonakilty;  James O’Brien, U D C, Clonakilty;

Hon Secs – John Crowley, P W Donovan, J C O’Sullivan

Judges – Hunter Horses – The Hon Alexis Roche; James Connell, Midleton;  Clement Ryan, M F H, Scarteen, Tipperary.  Agricultural and General Purpose Horses – W Roberts, Rigsdale, John Logan, Little Island.

Cattle – James Byrne, J P, Wallstown, Castle, Castletown;  Michael Aherne, J P, Blarney; Jerh Howard, J P, Chairman Cork County Council.

Sheep – A E J Warren, The Ovens.

Swine – F W Hassett, Cork; J T Copeman, Cork; H H Summer, Cork.

Jumping – Hon Alexis Roche; John Connell; William Roberts.

There are few bodies in the South of Ireland that have made more strenuous efforts to fulfil the objects for which there were established than the Clonakilty Agricultural Society.  An earnest of their success in this direction is supplied in their annual show which year after year has increased in influence amongst such fixtures, till now it has assumed a prominence second,perhaps, only to the shows of the Cork Agricultural Society and those held under the asupices of the Clonmel Society.  To advance the annual fixture which took place yesterday every effort was made, and a degree of success was achieved which bespoke in itself the energy and ability of the promoters of the show and indicates what can be done when work is undertaken with a will.  Each recurring year the entries in the various sections have increased to an extra-ordinary degree but this year the record limit was reached.  For instances, there were 250 entries for horses, an advance of 50 on last year; 134 in cattle, being an increase of 34 over the numbers of last year’s; 46 entries in sheep, which marked an advance of 13, and 26 in swine, which was 19 more than this time twelve months; while the poultry section of which this was the initial attempt in connection with the show drew 150 entries.  From this it will be seen that an immence improvement has been effected by the energy of the society, and this is all the more congratulatory when it is taken into account, that the judges were in a position to refer in most eulogistic terms to the animals that came under their notice.  In the horses section the young animals were an especially fine class, while the cart horses and agricultural animals were also very much above the average seen at such shows.  It is very seldom in this country that a good all-round show of o’d thoroughbreds can be found; on account of the great demand for Irish horses elsewhere, ???, nevertheless, the classes for such horses were very well supported, and a fine average was maintained all round.  The finest animals in the cattle section were to be found among the milch cows, in which the winners were undoubtedly first-rate beasts, and an indication of the quality exhibited is found in the fact that in one class a first prize winner at the Cork Show was defeated.  The yearlings also made a good show, and taken all round, the exhibit of cattle must be pronounced to be satisfactory.  Swine and sheep were above the average, and the new section, viz, that for poultry, was admitted to be an unqualified success.  Apart from the vary large number of entries, experts pronounced the option that  come of the beasts on show would have won at the crystal Palace had there been there exhibited.  As far as the exhibits, therefore were concerned, it will be seen that the event was a most successful one.  The committee too, have bestirred themselves, and with good results, in improving the grounds.  A commodions stand has been erected and attention was directed to the laying out of the jumping course, so that it might now be considered to none in the South of Ireland.  The only other element to be taken into consideration was the weather, and in this the promoters were most unfortunate.  From an early hout the rain came down in torrents and continued throughout the greater portion of the day, on that the work of the committee was to be considerable extent marred.  The un-appropriate weather upset all arrangements.  The attendance, considering the untoward conditions, was good, and in the event at the jumping and driving competitions, when the rain cleared off, a fashionable and rather large gathering assembled with the enclosure.  Owing to the rain the greatest difficulty occurred in the jumping, which had all the done in the open, and, as a result the securing of a correct prize list formed no easy tasks.  In the face of un-auspicious circumstances the committee strove will with the emergency and though the show, even as it was, ust have been admitted to be highly successful, there is little doubtly hat a red letter day would be marked had the elements been more preopitous.  Credit is due to the hon secs, Messrs John Crowley, P W O’Donovan and J O’Sullivan for their work in connection whits year’s show, and the only regret that the friends of the show had occasion to express was that had weather should have wrought such havene, where such unstinted effort was expended.  During the day lectures were give by Miss Browne in dairying and by Miss Sheehy in poultry, and Mr Blemens in bee keeping.  In connection with the show a most enjoyable Feis was held, but this portion of the programmed like the others, suffered on account of the untoward weather, and the proceedings were delay thereby that the results of the various competitions could not be ascertained at a late hour in the evening.  The Father Mathew Total Abstinence Band were in attendance and uring the day played the following programme in a faultless manner under the conductership of the band master Mr J F Lynch:- March, “Seraphine”, Clark; Valse, “Hetcha”, Asch: Selection, “?? Trovatore” Verdia, intermezzo, “Forget me Not”, Macbeth overtune, “Bohemian Girl”, Balfe; Song, “La Palomo”, Zradior; selection. “American Airs”, Bigood; valsw “Reve Du Bal” Eeliwberg; selection, “Irish Airs” Hare; overture. “Calif of Bagdad” Boildient serenade, “Leave in Idleness”, “Macbeth”; selection. “Golden Freedom”, Latann finale, “St. Patrick’s Day.”

HORSES

Brood Mares Class 1 – 8 entries. Best Brood Mare calculated to produce Hunters and high class harness horses – 1st M A R Beecher, J P, Ballindovane, Clonakilty, hunter brood mare Grey Pewitt: 2nd. Henry Applebe, Carrigroe, Clonakilty: 3rd. Richard Good. V S, Aherlow, Aherja, Co. Cork; 4th. David Wren, Dromovane House, Bandon.

Class 2 – 10 entries. Best Mare (half-bred) calculated to produce hunters and high-class harness horses (confined to Union district of Clonakilty) – 1st. Henry Applebe, Carrigroe, Clonakilty, grey mare; 2nd. Denis Healy, Templebrien, Clonakilty, 3rd. Jeremiah Holland, Darara, Clonakilty; 4th. John Regan, Slaveen, Clonakilty.

Class 3 – 6 entries. Best Brood Mare calculated to produce agricultural horses – 1st. Richard Good, V S. Aherlow, Aherla, Co. Cork, 2nd. Timothy O’Sullivan, Cloughduv, Crookstown, 3rd. Mrs. Kingston, Templebrien, Clonakilty, Reserved Denis O’Brien, Ahamilla, Clonakilty.

Sires-Class 4 – 4 entries. Best Thoroughbred Stallion entered in Stud Book, – 1st. Richard Good, V S, Aherlow, Aherla, Co. Cork, bay thoroughbred stallion, Master Bill, sire Carmellian by Lecturer, dam Sword Knot by Specuhtas, bred by Major Stapleton, Myton Hall. Bow bridge, Yorkshire; 2nd. Peter Shoals, Templebrien, Clonakilty; reserved Bartolomew Hurley, Teadies, Enniskeane.

Class 5 – 2 entries. Best Agricultural Sire- 1st and 2nd, Richard Good, V S Aherow, Aherla, Co. Cork.

Hunters – Class 6 – 7entries. Best Gelding or Mare, 5 years old and upwards to carry from 12st to 13 st 7lb – 1st. J R. Sealy, Gortnaborna, Kilbrittain, Royal Rose by Royal Meath, 2nd. D P Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague, bay gelding, Held Hard, 3rd J O’Sullivan, Clonakilty, bay gelding, reserved, D P Hawkes. Barry’s Hall, Timoleague, bay, gelding, Sir John.

Class 7 – 13 entries. Best Gelding or Filly. 4 years old – 1stD P Hawkes, Barrys Hall, Timoleague, bay, gelding, 2nd. Denis Collins, Balllinspittle, 3rd. A H Roberts, Tooreen, Innishannon, reserved Stephen Tobin, Caherlarig, Clonakilty; M A R Becher, Ballyduvane, Clonakilty.

Class 8 – 11 entries. Best gelding or filly, 3 yeears old. 1st. James O’Brien, J P Clonakilty, dark grey gelding, 2nd Jeremiah Holland Darara, Clonakilty, bay, gelding by Narrator, 3rd. Thomas Gash, Mishell’s House, Bandon, bay, gelding, “Derry Meath”; reserved, Patrick Hurley, Balliva, Ardfield.

Class 9- 10 entries. Best gelding or filly 2 years old. 1st. John O’Sullivan, Carrigroe, Clonakilty, bay, gelding, sire Narrator: foaled April 1901, 2nd. James Calnan, Kilkern, Clonakilty, 3rd. Denis Falvey, Railbridgew, Bandon, dark bay gelding by The Canon.

Class10 – 9 entries.  Best colt, gelding or filly, 1 year old.  1st J C O’Sullivan, Clonakilty, brown colt, s. Royal Meath.  2nd Henry Appelbe, Carrigroe, Clonailty, grey filly.  3rd Daniel O’Leary, Currihevern, Timoleague, bay or brown gelding.  Reserve J C O’Sullivan, Clonakilty, Chestnut, colt.

Class 11 – 10 enties.  Best half bred yearling colt, gelding or filly confined to Clonakilty Union district.  1st John O’Sullivan, Carrigroe, Clonakilty, chestnut yearling filly, s. ????.  2nd Henry Applebe, Carrigroe, Clonakilty, grey filly, s.Silver ???.  3rd – Daniel O’Leary, Currihevern, Timoleague, bay or brown gelding.

 

AGRICULTUARAL HORSES

Class 12 – 7 entries.  Best gelding or mare, 4 years old and upwards.  1st Michael Kearney, Coolnagrane, Skibbereen;  2nd Mrs Kingston, Templebrien, Clonakilty.  3rd John Dineen R D C, Knockea, Clonakilty

Class 14 – 6 entries.  Best gelding or filly, 2 years old.  1st Timothy O’Sullivan, Cloghduv, Crookstown.  Shires, bay, filly. “Gypsy Maid”.  2nd Richard Good, V S, Aherlow, Aherla, Co  Cork.  3rd Jerome Kingston, Tawnies, Clonakilty. 4th D P Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague.

Class 15 – 6 entries.  Best yearling gelding or filly. 1st Timothy O’Sullivan, Cloghduv, Crookstown, Shire, bay colt “Conqueror”, s. Cannock Coqueror IV”.2nd Denis O’Brien, Ahamilla, Clonakilty.  3rd Eugene O’Keeffe, Coorleight, Clonakilty.  Reserve   D P Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague.

Saddle Hack or Pony Classes.  Class 16 – 4 entries.  Best Saddle Hack, gelding or mare, 4 years old and upwards, 14.2 and not exceeding 15.1 hands.  1st Richard Beamish, knocknacool, Enniskeane; 2nd W Tower, Townshend, Derry, Rosscarbery, 3rd Rev T G O’Hea, C C, Skeaf, Timoleague.

Class 17 – 11 entries.  Best pony, 13.1 and under 14.2 hands – 1st P H Marmion, Stud Stables, Skibbereen, chestnut pony, Little Eva by Marrator, by Hagiscope, foalded May 1896; wnd Charles Irvine, Grancore, Clonakiltyh; 3rd Mrs N J Travers, Butlerstown House, Timoleague.

Class 18 – 9 entries.  Best pony under 13.1 hands – 1st Jeremiah Holland, Darrara, Clonakilty, brown pony by Welsh King; wnd J J A Fitzpatrick, Desert House, Clonakilty.

Class 19 – 15 entries.  Best Pony not exceeding 3 years – 3 years old not to exceed 14.2 hands, 2 year old, 14.1 hands, 1 year old, 13.3 hands.  1st Jeremiah MacCarthy, Garralacka House, Clonakilty.  ??? Vandotte by Beancourt, d. Little Emma;  2nd Richard Cross, Templebrien, Clonakilty; 3rd Denis Hennessy, Sun View, Bandon.

“Tenant Farmers” Classes – Confined to bona fide tenant farmers within the Union Districts of Clonakilty, whose valuation does not exceed £30.

Class 20 – 2 entries.  Best gelding or filly, 3 years old, for general purposes – 1st Timothy Holland, Lislevane, Timoleague, black mare; 2nd Stephen Tobin, Caherlarig, Clonakilty, chestnut gelding.

Class 21 – 10 entries.  Best gelding or filly, 2 years old, for general purposes – 1st Wm McCarthy, Garralacka, Clonakilty, bay hunter gelding; 2nd Mrs white, Tullineasky, Clonakilty, borwn filly; 3rd John Hayes Kilfinin, Glandore, bay gelding; Highly commended – Patrick Meade, Grancore, Clonakilty, bown filly.

Class 22 – 4 entries.  Best colt, gelding or filly, one year old for general purposes – 1st Mrs M White, Tullineasky, Clonakilty, chestnut yearling filly.  2nd Patrick O’Mahony, Ballinard, Ballineen, dark filly; 3rd John Connolly, Goulanew, bay filly.

Class 23 – 2 entries.  Best foal bred by exhibitor, by a thorough bred stallion our of a half bred mare suitable for breeding, weight carrying hunters confined to tenant farmers in  Union District  of Clonakilty whose valuation does not exceed £30.  1st Jeremiah Sullian, Cahir, Ardfield, foal by Narator, dam by Liberator; 2nd Cornelius Donovan, Donour, Castlefreke, Clonakilty.

Special Prizes by D T Donovan, Esq, Shannonvale – Class 24 – 4 entries.  Best Yealrin by Narrator, John Peel or Gaiety – 1st Daniel O’Leary, Currihevern, Timoleague; 2nd John O’Sullivan, Carrigroe., Clonakilty.

Special Prizes by P Shiels, Esq. – Class 26 – 3 entries.  Best Mare stinted or nominated to Injuction in 1903 – 1st Mrs Calnan, Kilkern, Miltown; 2nd J J A Fitzpatrick, Desert House, Clonakilty.

Class 27 – 6 entries. Best Yearling by Count.  1st Thomas Bateman, 4 Mill Street, Clonakilty;  2nd Mrs Sweeney, South Desert, Clonakilty; 3rd W Tower Towshend, Derry, Rosscarbery.

Class 27a – 4 entries.  Best Yearling by Rock – 1st Patrick McCarthy, Gurtnadiah, Ballygurteen, Ballineen; 2nd John J Perrott, Gullane, Clonakilty.

Special Prize by Richard Good, Esq, V S, Aherla – Class 28 – 2 entries. Best Yearling by Cannock Conqueror IV – 1st Timothy O’Sullian, Cloghduv, Crookstown, Shire bay colt; 2nd D P Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague, brown filly.

Class 29 – 5 entries.  Best Donkey.  Confined to Cottiers and labourers within Union Districkt of Clonakilty whose valuation does not exceed £5 – 1st Michael Donovan, Ahilfore, Clonakilty; 2nd John Slyne, Darara, Clonakilty; 3rd Michael O’Reilly, The Myles, Clonakilty.

Challenge Cup – Value £15.  Special Prize by M A R Becher, Esq, J P, Ballidevane – 6 entries.  Best Four Year Old Gelding or Filly to carry from 12st to 13st 7lb, by a through bred stallion, bred and continuously owned by exhibitor; open  to all ratepayers within the area, to be won three times in five years before becoming pro0perty of Exhibitor.  Won in 1902 by Mr A H Roberta, Innishannon – 1st Denis Collins, Ballycatten, Ballinspittle.

Special Prize by the Most Rev Dr Kelly, Bishop of Ross, and the Right Rev Monsignor O’Leary, P P, V F, Clonakilty, confined to Tenant Farmers whose valuation is £30 or under, and who live in the Parishes of Clonakilty and Darara. Class 31 – 5 entries.  Best Mare in Foal, or with Foal at foot, calculated to produce best animals for general purposes – 1st Denis O’Brien, Ahamilla, Clonakilty; 2nd Paul Kingston, Knockskeagh, Clonakilty; Owen McCarthy, Ring, Clonakilty.

Special Prize from the Imperial Stud Book Society – Class 33 – 2 entries.  A silver medal for the best hunter stallion registered in the Imperial Hunter Sutd Book, adapted for gelding heavy weight carrying hunters – 1st Richard Good, V S, Aherlow, Aherla, Co  Cork, bay thourough bred stallion, Master Bill.

Class 34 – 4 entries.  A silver medal for the best Mare registed in the Imperial Hunter Bred Book, likely to produce heavy weight carrying hunter – Peter Shiels, Templebrien, Clonakilty.

Class 35 – 5 entries. Silver medal for the best Stallion, Colt, Gelding, Mare or Filly any age registered in the Imperial Cart Horse Stud Book – 1st Timothy O’Sullivan, Cloghduve, Crookstown.

Class 36 – 10 entries.  A silver medal for the best stallion, colt, gelding, Mare of Filly, any age, registred in The Imperial Pony Styud Book – 1st P H Marmion, Stud Stables, Skibbereen, chestnut pony Little Eva by Narrator, by Hagiscope, foaled May, 1896.

Hunter Improvement Society’s Prizes

A gold medal, or £6 and a bronze medal – Class 37 – 7 entries.  Best Hunter Brood Mare by a thoroughbred or registered hunter sire (in foal to or with foal at foot by a similarly qualified sire), not having previously won the society’s gold medal as a brood mare in 1903 – M A R Becher, Ballidevane, Clonaklty, hunter brood mare Gay Pewitt, with colt at foot by Royal Meath.

A SILVER MEDAL

Class 38 – 5 entries.  Best hunter filly (by thoroughbred horse or registered hunter sire) not exceeding three years old (foaled in 1900, 1901 or 1902). And not having previously won the Society’s Silver Medal in 1903 – 1st Mrs M White, Tullineasky, Clonakilty.

A Silver Medal – Class 39 – 8 entries.  Best Hunter Mare of Gelding of any age (by a thoroughbred mare, or a mare entered for registration in the subsequent volum of the Stud Book – 1st J C O’Sullivan, C U C, Clonakilty, chestnut filly.

A Silver Medal – Class 40 – 2 entries.  Best hunter colt (by a thoroughbred or registered hunter sire) out of a mare registered in the Hunter Stud Book or entered for registration in the subsequent volume – J C O’Sullivan, C U C, Clonakilty, brown yearling colt, sire Royal Meath by Ascetic.

CATTLE

BULLS – SHORTHORN CLASSES

Class 41 – 2 entries.  Best pure-bred shorthorn bull, 3 year old and upward.  1st Timothy O’Sullivan, Cloghduv, Crookstown.

Class 42 – 8 entries.  Best pure-bred shorthorn bull, calved 1901.  1st Jeremiah O’Donovan,Skea, Aughadown, Skibbereen; 2nd – S T Beamish, Kilmalooda, Timoleague; 3rd M A R Becher, J P, Ballidevane, Clonakilty; Highly commended David Jennings, Barley Hill, Rosscarbery.

Class 43 – 9 entries.  Best shorthorn bull, calved in 1902.  1st – Jeremiah Holland, Darara, Clonakilty; 2nd John Barry, Tineel, Rosscarbery; 3rd John O’Mahony, Town View, Skibbereen; Highly commended Wm Roberts, Riggsdale House, Ballinhassig.

ANGUS CLASSES

Class 44 – 3 entries.  1st James Hosford, Phale Court, Ballineen; 2nd Thomas Hosford, Cappa, Bandon.

Class 47 – 5 entries.  Best bull shorthorn type, calved 1902 (confined to bona fide tenant farmers with area whose valuation does not exceed £60). 1st John Barry, Tineel, Rosscarbery; 2nd John O’Mahony, Town View, Skibbereen.

Class 48 – 4 entries.  Best bull calved 1903. 1st Timothy O’Sullivan, cloghduve, Crookstown.  2nd Jeremiah Holland,Darara, Clonakilty.

Class 49 – 16 entries.  Best cow of any age in calf or in milk, any breed or cross breed.  1st T J Cantry, J P, Clonakilty; 2nd Timothy O’Sullivan, Cloghduv, Crookstown; 3rd John W Wesley Bennett, Millville, Clonakilty; Highly commended John Wesley Bennett, Millvielle, Clonakilty; Jeremiah Holland, Darara, Clonakilty

Class 50 – 6 entries.  Best cow of any age in calf or in mok, any breed or cross bnreed (confined to bona fide working tenanty farmes within thie Union District of Clonakilty, whose valuation does not exceed £30.  1st Mrs Sweeney, South Desert, Clonakilty; 2nd same; 3rd Michael Santry, Knocknageehy, Miltown.

Class 51 – 4 entries.  Best cow in calf or in milk, any breed or crossbreed (confined to tennantfarmers in Union District of Clonakilty, whose valuation does not exceed £15 – 1st. Michael Santry, Knocknageehy, Milltown; 2nd. Mrs. Johanna Hayes, Tawnies, Clonakilty.

Class 52 – 10 entries. Best Heifer calved in 1901 – 1st. R J Helen, Clonakilty; 2nd. T J Canty, 3rd. J P, Clonakilty; highly commended, Denis Healy, Templebrien, Clonakilty.

Class 53 – 2 entries. Best Heifer calved in 1901 (confined to tenant farmers in rural district of Clonakilty, whose valuation does not exceed £30. – 1st. Michael Santry, Knocknageehy, Milltown

Class 54 – 13 entries. Best Heifer, any breed or crossbreed, calved in 1902. – 1st. Richard B Kingston, Clogheen, Clonakilty; 2nd. And 3rd. Evans B Croooke, J P Lettercollum, Timoleague; highly commended; William J Helen, Granard, Clonakilty

Class 55 – 3 entries. Best Heifer, any breed or cross-breed, calved in 1902 (confined to tenant farmers in rural district of Clonakilty whose valuation does not exceed £15)- 1st. Jeremiah O’Sullivan, Cahir, Clonakilty; 2nd. Timothy O’Donovan, Knockskeagh, Clonakilty.

Class 56 – 4 entries. Best Heifer calved in1903 – 1st. Denis Hurley Templebrien, Clonakilty; 2nd Richard B Kingston, Clogheen, Clonakilty.

Class 57 – 3 entries. Best heifer calved in 1903 (confined to tenant farmers in rural district of Clonakilty whose valuation does not exceed £15). 1st. Mrs. Johannah Hayes, Tawnies, Clonakilty; 2nd. Timothy Donovan, Knockskeagh, Clonakilty.

Class 58 – 8 entries. Best bullock calved in 1902 – 1st. Jerome Kingston, Tawnies, Clonakilty; 2nd. R J Helen, Clonakilty.

Class 59 – 3 entries. Best bullock calved in 1902 (confined to tenant farmers in rural district of Clonakilty whose valuation does not exceed £30)- 1st. Michael O’Driscoll, Creagh Beg, Clonakilty; 2nd. William J Helen, Granard, Clonakilty.

Class 60 – 2 entries. Best bullock calved in 1901 – 1st. S T beamish, Kilmalooda, Timoleague.

Class 62 – 3 entries. Best pen of two dairymen’s calves – 1st. Michael O’Brien, Ballymacowen, Clonakilty, 2nd. Jeremiah Manley, Scartagh, Clonakilty.

Class 63 – 2 entries. A silver Challenge Cup open to all comers (within area). To be won three times. For the best lot of three yearling store cattle of any breed or cross-breed suitable for Irish store cattle trade – 1st. Wm J Helen, Granard, Clonakilty.

 

SHEEP

Class 65 – 4 entries. Best two-year-old and upwards long woolled ram – 1st. D P Hawkes, Barry’s Hall. Timoleague; 2nd. Timothy O’Sullivan, Cloughduv, Crookstown.

Class 66 – 4 entries. Best two-year-old and upwards short woolled ram. 1st. Peter Shiels, Tembrien, Clonakilty; 2nd. Richard Wills, Grancore, Clonakilty.

Class 67 – 5 entries. Best one-year-old long woolled ram. 1st. Timothy O’Sullivan, Cloughduv, Crookstown; 2nd. D P Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague.

Class 68 – 2 entries. Best one-year-old short wooled ram. 1st. Peter Shiels, Templebrien, Clonakilty; 2nd. Same.

Class 69 – 4 entries. Best three long woolled lambs. 1st. P D Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague; 2nd. D P Hawkes, Barry’s Hall. Timoleague.

Class 70 – 2 entries. Best three short woolled lambs. 1st. and 2nd. Peter Shiels, Templebrien, Clonakilty.

Class 71 – 4 entries. Best three long woolled ewes. 1st. Timothy O’Sullivan, Cloughduv, Crookstown; 2nd. D P Hawkes, Barry’s Hall, Timoleague.

Class 72 – 4 entries. Best three sort woolled ewes- 1st. Reginald Bence Jones, Lisselane, Clonakilty; 2nd. Peter Shiels, Templebrien, Clonakilty.

(Classes confined to bona fide working Tenant Farmers in the Union District of Clonakilty whose valuation does not exceed £30).

Class 73 – 5 entries.  Best Ewe any description – 1st John O’Connell, Templebrien, Clonakilty; 2nd Peter Fehily, Gurranes, Lyre, Clonakilty.

Class 75 – 5 Entries.  Best Shearling, any description – 1st Daniel Cullane, Gurrantes, Lyre, Clonakilty.

Class 77 – 4 entries.  Best Ewe, property of tenants of Union labourers cottages withing Union District of Clonakilty – 1st Con O’Mahony, Knox, Lyre, Clonakilty; wnd Mrs Margaret Roche, Munimarnmucka, Clonakilty.

 

Swine

Class 78 – 4 entries.  Best pure White Yourk (Large) Boar, not under 9 months, and not exceeding 18 months – 1st Daniel Keohane, Gurranes, Lyre (for premiums also).

Class 79 – 4 entries.  Best sow, same breed, just served or nearly ready for service, not under 9 months and not exceeding 18 months – 1st Dan Culliane, Gurranes, Lyre, Clonakilty,

Class 80